top of page
  • Zdjęcie autoraKlaudia Zyguła-Ilczyszyn

„Kiedy nie jesteśmy już w stanie zmienić sytuacji, jesteśmy zmuszeni do zmiany siebie.”

„Kiedy nie jesteśmy już w stanie zmienić sytuacji, jesteśmy zmuszeni do zmiany siebie.”

– Viktor Frankl

Nie na wszytko w życiu mamy wpływ. Zdarzenia losowe mogą zmienić jego bieg. 🤔 Jednak sami możemy decydować na to jak dana sytuacja wpłynie na nas samych.

Viktor Frankl uważał, że jesteśmy w stanie zmienić samego siebie, jeśli nie możemy mieć wpływu na konkretną sytuację. To imponująca możliwość ludzkiego mózgu, którą jednak większość ignoruje.


Viktor Frankl spędził kilka lat w obozach koncentracyjnych i doświadczenia, które opisuje w swojej książce "Człowiek w poszukiwaniu sensu" doprowadziły do odkrycia koncepcji logoterapii. Logoterapia to metoda psychoterapii skupiająca się na umożliwieniu pacjentowowi poznania sensu własnego życia i akceptacji siebie.


Aby osiągnąć satysfakcję z życia człowiek musi rozpoznać stojące przed nim wyzwania, a ich realizacja jest źródłem sensu życia. Wyróżniamy trzy rodzaje zadań:

- praca i sukcesy z nią związane;

- doświadczanie pozytywnych uczuć względem innych ludzi, w szczególności miłości, empatii, szczerości,a także docenianie piękna przyrody;

- dzielne znoszenie cierpienia.


Autor książki opisuje w książce grupowe sesje terapeutyczne, które pomogły wielu ludziom przejść przez ten okropny czas i pokazały, że nawet w tak strasznych warunkach więźniowie, którzy zdecydowali się być "godnymi swojego cierpienia" -udowodnili, że każdy człowiek jest zdolny wznieść się ponad narzucony mu los.


Serdecznie zachęcam do przeczytania tej książki. Jak widzicie szczęście można odnaleźć nawet w cierpieniu, więc koniec końców świat nie jest taki zły.


Comments


bottom of page